אזרחות ספרדית

בעקבות התפיסה הרווחת של היותנו חלק מ"כפר גלובאלי", רבים פועלים כיום לטובת קבלת אזרחות ממדינה אירופית זו או אחרת החברה באיחוד האירופי. דרכון ספרדי הנו דרכון אירופי לכל דבר ועניין, ולדרכון אירופי יש יתרונות רבים בתחומי הלימודים, הפרנסה וקלות המעבר שבין המדינות.

חוק האזרחות הספרדי מבוסס על החוקה הספרדית ותקנות נלוות (האחרונות שבהן נכנסו לתוקפן ב-2003), ומבדיל בין שני סוגי אזרחות: מקור (de origen) ואזרוח (naturalización).

להלן ריכוז התנאים לקבלת אזרחות ספרדית:

אזרוח מתוך בחירה– NATURALIZATION , מי שלא עונה על הקריטריונים הנ"ל חייב לגור בספרד 10 שנים בכדי לעבור הליך של התאזרחות (סעיף 20 לקוד האזרחי) ולוותר על אזרחות נוספת. תקופת החיים החוקיים בספרד נספרת מהיום בו נתקבלה תעודת התושב.

אזרחות ספרדית, מתי מגיעות הקלות בהוצאת האזרחות?

קבוצות שספרד קבעה בחוק שיש לה כלפיהן אחריות היסטורית – ובכלל זה צאצאים למגורשי ספרד, אזרחי מדינות אמריקה הלטינית, פורטוגל, אנדורה, פיליפינים – קבוצה זאת אינה מחויבת לוותר על האזרחות הישראלית מי שהיה נתון לאחריות אפוטרופוס/מוסד ספרדים או שתי שנות מגורים.

בחודש פברואר 2014 אישר הקבינט הספרדי תיקון לחוק האזרחות הספרדית. תיקון זה פותח בשנתיים הקרובות חלון הזדמנויות בו יכולים צאצאי מגורשי ספרד להגיש בקשה לקבלת אזרחות ספרדית. חרף ההודעות בעיתונות לגבי שינוי החקיקה, לא קיים עדין הליך רשמי המסדיר את הוצאת האזרחות הספרדית באופן אוטומטי על סמך הקשר המשפחתי ל"מגורשי ספרד" בלבד.

אמנם התיקון טרם קיבל את אישור הפרלמנט, אך נכון לשעה זו, קבלת האזרחות הספרדית אינה מותנית במגורים בספרד או בוויתור על אזרחות אחרת. ההחלטה למתן אזרחות לצאצאי המגורשים היא כה ייחודית, שהיא מתקבלת בהוראת שעה (decreto real) ע"י גוף המכונה מועצת השרים (consejo de ministros).

משרד עו"ד תותי-אשבל – עו"ד לאזרחות ספרדית נרתם לסייע לציבור הישראלי למצות את זכאותו לקבלת אזרחות ספרדית בהתאם לתיקון לחוק, ופועל מול נציגות בספרד.

לקבלת אזרחות ספרדית הנך מוזמן ליצור עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותך ולספק לך את כל המידע הדרוש.