גירוש ספרד, "מיהו ספרדי" והוצאת דרכון ספרדי

בפברואר השנה התבשרו מאות אלפי ישראלים כי ייתכן והם זכאים לקבלת אזרחות ספרדית שתאפשר להם להנפיק דרכון ספרדי, הודות להצעת חוק חדשה המגדירה מחדש את הזהות הספרדית של מגורשי ספרד. הצעת החוק, אשר אושרה על ידי הקבינט הספרדי, מתבססת על האחריות ההיסטורית שרוחשת ממשלת ספרד כלפי מגורשיה, אשר 3.5 מיליון צאצאים יהודים ממנה חיים כיום ברחבי העולם.

 

 

בכך, ממשלת ספרד מעניקה למעשה פיצוי לצאצאי המגורשים – אזרחות ספרדית, בנוסף לאזרחותם הישראלית, שתפתח עבורם את השער לקהילה האירופאית, בה יוכלו ללמוד ולעבוד בצורה חוקית, לטייל בצורה חופשית ולזכות בהזדמנויות שיתכן ולא היו זוכים לפגוש בהן בישראל. בנוסף על כך, יהודים רבים מעוניינים בדרכון הספרדי לא רק בשל תועלותיו, אלא בשל מניעים סנטימנטליים והזיקה שהוא מסמל להיסטוריה המשפחתית שלהם ולשורשיהם הרחוקים. ממשלת ספרד מכירה בזיקה זו והצעת החוק נולדה מתוך ההכרה בחשיבות הגדולה של המורשת היהודית עבור ספרד וכבסיס להעמקת הקשרים הכלכליים והמדיניים בין שתי המדינות.

אנשים רבים איתרו את שם משפחתם ברשימת השמות החלו לפנות לפדרציה של קהילת יוצאי ספרד בבקשה להנפיק להם תעודת המאשרת את שורשיהם הספרדיים. דבר זה עלול להתברר כסיכון כספי של ממש מכיוון שנכון לעכשיו לא ניתן לקבל אזרחות ספרדית על-פי קשר משפחתי בלבד.

עם זאת, טיפול אצל עורך-דין המתמחה בקבלת אזרחות ספרדית למגורשי ספרד יבטיח את מיצוי זכאותכם לקבלת אזרחות ספרדית בהתאם לתיקון לחוק, וטיפול שוטף מול משרדנו היושב במדריד. פנו למשרדינו עוד היום ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל פנייה ושאלה, עד לקבלת הדרכון המיוחל.