איך מקבלים אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד ומי זכאי?

כמו בכל מדינה בעולם, הממשלה הפורטוגזית מייחסת חשיבות רבה למעמד האזרחות במדינה. כל מי שרוצה לקבל אזרחות פורטוגזית צריך לעמוד בתנאים קשיחים למדי, לפני שתאושר עבורו אזרחות פורטוגל. אך בשל נסיבות מיוחדות, היסטוריות וחוקיות, יש כיום אפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד בהליך מיוחד. על הדברים החשובים בנושא זה נדבר להלן.

עורכת דין מירב תותי-אשבל על קבלת אזרחות פורטוגלית, צפו כעת:

ממתי יכולים יהודים לקבל אזרחות מהממשל הפורטוגלי

כל מה שקשור עם קבלת אזרחות נוספת, לצד הישראלית, ראוי להילקח במלוא הרצינות. נתחיל, אם כן בהסבר קצר שמבהיר מהיכן הכל התחיל. כיצד נוצר מצב שבו להרבה מאוד ישראלים יש אפשרות ממשית וריאלית לקבל דרכון אירופאי לכל דבר. ולמען הסר ספק, זה לא בא במקום ולא מחליף את האזרחות הישראלית.

אז ככה, האפשרות המעשית עבור יהודים מן השורה לקבל אזרחות פורטוגזית נפתחה לפני זמן לא רב, בשנת 2015. תאריך זה ראוי לציון שכן בשנת 2015 פורטוגל הצטרפה לשכנתה הספרדית בצעד חסר תקדים בזירה הבין לאומית ביחס ליהודים. החלטה חוקית אשר משיבה ליהודים מעמד אזרחי מדינה. מעמד של אזרחות פורטוגלית ליהודים שנגזל בשלהי המאה ה-15.

בקשה אישית ולא משפחתית לקבל אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד

הרבה הורים מתעניינים בנושא קבלת אזרחות פורטוגלית לאו דווקא עבור עצמם. הם חושבים בראש ובראשונה על הילדים ולפעמים גם על הדור הבא, הנכדים. לכן, חשוב לייחד כמה מילים לגבי מהות הבקשה והקשר שלה אל המשפחה. האם הבקשה יכולה להיות משפחתית או שהיא פרסונלית, אישית בלבד.

למרות שממשלת פורטוגל החליטה שיהודים שהם נצר למגורשים יוכלו לקבל אזרחות פורטוגל בהליך מיוחד, חשוב להבין לעומק במה הדברים אמורים. קודם כל, אזרחות פורטוגזית ניתנת רק לאחר הגשת בקשה. מי שלא יגישה בקשה, לא ימצא יום אחד בדואר הודעה שהוא זכאי לקבלת אזרחות פורטוגל. בדיקת העמידה בקריטריונים, נקיטת צעד אקטיבי והגשת בקשה היא באחריות אישית.

ראוי להבין כי אין חובת ישיבה לזמן ארוך בפורטוגל, גם אם מגישים בקשת אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד. למעשה, אין חובה להתיישב בפורטוגל כלל ואפשר, לצורך הדוגמא, להמשיך לנהל את מרכז החיים בישראל (או במדינה אחרת) גם אם האזרחות תתקבל ותאושר.

קבלת אזרחות פורטוגלית אפשרית ליהודים שהם נצר לגירוש ספרד. ניתן לעשות שימוש בזכות זאת, גם כאשר מעוניינים להיות אזרחים אירופאיים לכל דבר ועניין. כמו כן, לא ניתן להגיש בקשה משותפת. על פי החוק שמאפשר ליהודים לקבל אזרחות פורטוגל, הגשת הבקשה הינה פרסונלית. כלומר אישית. עורכי דין המטפלים בכך מסבירים כי החוק הוא פרסונלי וכל אדם אשר מבקש בקשה מבקש עבור עצמו בלבד. ודבר נוסף בעניין קבלת אזרחות פורטוגלית והגשת הבקשה: על מגיש הבקשה להיות בגיר, כלומר לחצות את גיל 18.

אזרח פורטוגל משתייך לאיחוד האירופאי

אין שום צפי כי בעתיד הנראה לעין יגיעו המוני ישראלים לפורטוגל, במטרה ליישב את המדינה. זו בהחלט לא המהות ולא מה שמניע את הרצון לדרכון. ובכל זאת, חשוב להבין את הקשר של הדרכון בהקשר הרחב. בהקשר של יבשת אירופה כולה. זאת בנוסף להקשר המקומי, הפורטוגלי ואף הספרדי (שכן בספרד גם כן נוקטים במדיניות של הקלה בקבלת דרכון ליהודים מצאצאי משפחות הגירוש).

ראוי כי כל מי ששואף לקבל אזרחות פורטוגזית יכיר, לפחות במידת מה, את הקשר היהודי למדינה זו ואת ההיסטוריה והייחוד של פורטוגל. בשלב ראשון, מספיק לקרוא על כך, ובהחלט אין חובה להתחיל ללמוד את השפה המקומית. בשונה מקבלת אזרחות בספרד השכנה. קבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים לא מותנית בידיעת השפה המקומית בעוד שאזרחות ספרדית מחייבת שליטה לפחות בסיסית, בספרדית.

הרבה לפני שתוכלו להחזיק ביד מסמך המעיד על אזרחות פורטוגל, כדאי לדעת כי פורטוגל היא מדינה אשר חברה באיחוד האירופי. קהילה יהודית מקומית התיישבה בפורטוגל שנים רבות לפני גירוש ספרד אך עם גירוש ספרד, הגיעו יהודים ספרדים רבים לפורטוגל וחיזקו את הקהילה המקומית שמנתה עשרות אלפי אנשים.

קבלת מעמד אזרח הינו בעל משמעות מאוד רחבה. אזרחות פורטוגלית למעשה מעניקה את כל הזכויות המגיעות לאזרחי פורטוגל, בכל הקשור לאירופה כולה. כדאי לדעת למשל כי  אזרחי פורטוגל יכולים לבחור לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד מאפשרת הרשמה ללימודים במגוון מוסדות לימוד בכל רחבי היבשת. וזו לא רק הזכות להירשם למוסד לימודים אירופאי. קבלת אזרחות פורטוגלית למעשה מאפשרת ללמוד במימון מסובסד מטעם הרשויות, במדינות אירופה השונות.

לאחר קבלת אזרחות פורטוגזית נהנים מחופש תנועה מלא באירופה. ומלבד חופש תנועה מלא וללא מגבלות ברחבי היבשת, ניתן להיכנס בקלות רבה גם לרבות ממדינות העולם. אם ניקח לדוגמא את ארצות הברית, ניטיב להסביר את המשמעות.

ישראלי שאין ברשותו דרכון זר לא יכול להיכנס לארצות הברית ללא ויזה בתוקף. לעומת זאת, מי שיש לו דרכון זר של מדינות מסוימות פטור מכך. אזרחות פורטוגלית פוטרת מן הצורך לקבל את הויזה בהליך מסורבל שלפעמים נענה בסירוב.

כתיירים, אזרחים מאירופה לא צריכים ויזה על מנת להיכנס לארצות הברית ויש גם הקלות מסוימות בקבלת אשרה לעבודה. אפשר גם להיכנס למדינות רבות אשר לא רשאים להיכנס אליהן עם הדרכון הישראלי. ניתן לציין כדוגמא אחת מני רבות למשל את האי באלי אינדונזיה וכן מלזיה. כל זאת מהסיבה שמה שנותנת אזרחות פורטוגלית ליהודים זה לא רק אזרחות פורטוגל אלא למעשה  אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין!

הוכחת קשר למגורשי המדינה

הרבה ספרים נכתבו אודות הגירושים הגדולים של יהדות ספרד ופורטוגל. זהו צל שחור שעדיין זכור היטב להרבה מהמשפחות של יוצאי ספרד. לא נרצה להכביר יותר מידי מילים בנושא זה, כי אם להדגיש את הצורך בהוכחת קשר בין מבקש האזרחות לבין פורטוגל ההיסטורית (של ימי הגירוש).

כעת, נסביר בכמה מילים איך מבקשים ומקבלים אזרחות פורטוגזית. על פי החוק הפורטוגלי יש צורך להוכיח זיקה היסטורית למדינה. כלומר, החוק דורש בעיקרו הוכחת קשר למגורשי פורטוגל ולא הרבה מעבר לכך. כלומר, מבקש הבקשה (על פי הנכון כיום) לא נדרש לעבור מבחני שפה. אין צורך להוכיח מיומנות קריאה או כתיבה וזאת להבדיל מהחוק הספרדי. מגורשי ספרד לדורותיהם נדרשים להיבחן בשפה הספרדית וכך גם בתרבות ובחוקה הספרדית. לצורך כך ניתן לפנות למכון סרוונטס. אך מה שרלוונטי לעניינו, בנושא אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד זה שניתן לזהות קשר ראשוני למדינה באמצעות שמות משפחה. לקהילה המקומית היהודית היו רישומים שונים בנוגע לבני הקהילה. כך ניתן לזהות שמות שהיו מאפיינים מאוד חזקים לבני קהילת פורטוגל (או ספרד). כאן ניתן לראות רשימה של שמות משפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי. זה אומנם לא הקריטריון היחיד שמקנה אזרחות פורטוגל, אבל זיהוי השם מהווה מדד חזק לאפשרות קבלת הדרכון.

הוכחת קשר בעזרת הקהילה היהודית

משרד לעריכת דין אשר מטפל בהגשת בקשות של יהודים וישראלים לקבלת אזרחות פורטוגל נמצא בקשר הדוק לא רק עם גורמי ממשל בפורטוגל. קיים קשר הדוק עם קהילת יהודי פורטוגל. הקשר הזה חשוב מפני שלקהילה יש משמעות רבה בהוכחת הקשר הנדרש בין צאצאי המגורשים לבין מדינת פורטוגל (בעבר, ממלכת פורטוגל).

באופן כללי למדי, ניתן לחלק את התהליך של קבלת אזרחות פורטוגלית לשלבים. תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי מתחלק לשני שלבים עיקריים, כאשר אישור הקהילה היהודית בפורטוגל חשוב ביותר. לצורך קבל האישור בודקים את הקשר של המבקש לגירוש מפורטוגל. במידה ואכן מוכח קשר שכזה, ניתן לעבור לשלב האיזרוח עצמו. שלב האזרוח עצמו הוא זה שבסופו מקבלים זכאות לדרכון מקומי.

האם יש מסלול מהיר לקבלת אזרחות פורטוגזית?

רבים שואלים אותנו האם יש איזה שהוא מסלול מהיר מיוחד, לקבלת אזרחות פורטוגלית. יש כאלה ששואלים זאת בצורה ישירה, יש כאלה ששואלים זאת בעקיפין. יש אפילו שמוכנים לשלם יותר, אם אפשר לזרז את הטיפול. חשוב לציין כי אין דרך רשמית להשפיע על שלטונות פורטוגל והם נוהגים בדיוק לפי החוק. הם לא נותנים עדיפות לבקשות אלה או אחרות, אך שימו לב: עקב ריבוי הבקשות שטופלו בצורה שגויה או חובבנית, כדאי לפעול אחרת. הימנעו מהגשת מסמכי בקשה שיידחו מטעם מנהלי. לא כדאי להתייחס בקלות ראש. הטיפול בעזרת עורך דין, המכיר היטב ועל בוריו את כל הקשור עם הגשת בקשה לאזרחות בצירוף מסמכים ואינדיקציות, אילנות יוחסין, אישור מהקהילה היהודית וכיוצא בזה, יהיה המהיר והנכון ביותר.

האם כדאי להזדרז מבחינת קבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים שגרים בארץ?

קבלת אזרחות והוצאת דרכון אינם דברים שניתן לעשות מהיום למחר. התהליך עצמו לוקח זמן, בהתאם למספר הבקשות הנבדקות בקרב הרשויות בפורטוגל. זה לא תהליך של שבועות ספורים. אפילו לא חודשים. אנשים שכבר קיבלו את הדרכון לידיהם מספרים כי זה יכול לקחת שנה וחצי או שנתיים. לפעמים קצת יותר. דווקא בשל העובדה שהטיפול לקוח זמן, לא כדאי לשבת בחוסר מעש. אם אתם סבורים שאזרחות זרה תוכל לשמש אתכם, אם אתם סבורים שיש בכך תועלת, אל תדחו את הטיפול.

עוד חשוב לציין כי איש אינו יודע מה ילד יום. אי אפשר לדעת האם אותה החקיקה שקיימת כיום, תהיה רלוונטית בעוד שנה, שנתיים או יותר. מניסיון העבר, ניתן לומר כי לבקשות שימצאו בטיפול יש יותר סיכוי להצליח. זאת, גם אם יתברר בהמשך שמסלול זה של אזרחות, בתנאים הללו, כבר לא יהיה רלוונטי. אז בהחלט כדאי להישאר מעודכנים. בהחלט כדאי לפנות למומחים שמטפלים בנושא. אין צורך להיכנס ללחץ, אך גם לא צריך להיות שאננים.

לסיכום, הדרכון הוא פועל יוצא של אזרחות, משמע אדם אשר מוכר כאזרח פורטוגלי אירופאי יכול להוציא ללא כל בעיה את הדרכון הפורטוגלי המיוחל ולנוע איתו בחופשיות!

לחצו כאן למידע נוסף והסבר על תהליך זכאות לדרכון פורטוגלי