הוצאת דרכון אוסטרי לצאצאי ה"ייקים" – מי זכאי ואיך זה עובד?

זו עובדה, מאות אלפי ישראליים על פי הערכה שמרנית, מחזיקים כיום אזרחות נוספת (דרכון נוסף). אחד הדרכונים החזקים ביותר באירופה הינו דרכון אוסטרי. זוהי אחת המדינות המובילות של האיחוד האירופי. וזאת סיבה מספיק טובה לכך שהרבה ישראלים רוצים לדעת האם אם עומדים בקריטריונים העדכניים, לקבל הדרכון כיום. בסקירה הנוכחית נכיר את היתרונות של הדרכון, מי יכול להגיש בקשה, מהם הקריטריונים. כמו כן נכיר כמה מההקלות החשובות שעודכנו בעת האחרונה וגם נתאר במה יוכל לסייע עורך דין המתמחה בהנפקת דרכון נוסף לישראלים.

דרכון אוסטרי הוא דרכון אירופאי לכל דבר

ממשרד עו"ד תותי – אשבל המתמחים בהשגת אזרחות נוספת, בעיקר אירופאית, מסבירים כי ישנם יתרונות ברורים לאזרחות זאת. נזכור כי דרכון אוסטרי מהווה אזרחות של מדינה באיחוד, כך שמדובר על יתרון בפני עצמו. כמו כן:

1) דרכון אוסטרי מאפשר להתגורר כחוק בין אם באוסטריה ובין אם בכל מדינה אחרת באיחוד האירופי. אין חובה להגר, אבל בהחלט טוב לדעת שיש אפשרות כזאת למי שלא שולל זאת בהמשך או רוצה לשמור על כל האפשרויות פתוחות לעתיד. ניתן להתגורר בערי אירופה השונות, לשהות באירופה ללא הגבלה וליהנות מכל הזכויות של אזרחים לכל דבר, לרבות זכויות סוציאליות מלאות.

2) על סמך האזרחות, ניתן להשתלב בלימודים גבוהים באוסטריה, על בסיס מלגות נדיבות וסבסוד במוסדות לימוד בתמיכת המדינה. כמו כן, ניתן להתקבל לשורה שלימה של מוסדות לימודים אירופאים, שהם מהשורה הראשונה בעולם. השכלה אירופאית פותחת המון דלתות, הן בישראל והן בכל מדינה אחרת בעולם.

3) בעלי אזרחות מקומית של אוסטריה מקבלים אפשרות להשתלב בכלכלה מהטובות בעולם. ניתן להשתלב בעבודה חוקית באירופה וכן לקבל יתרונות כמשקיע או כבעלי עסקים. אזרחים מקומיים יכולים להשתתף במכרזים כלכליים, לקבל תמיכות שונות מקרנות מקומיות, להשיג מימון להקמת עסקים או לרכישת נכסים.

4) הדרכון האוסטרי מקל על רכישת נכסים באירופה, הן בנדל"ן למגורים והן בנישות אחרות. היתרונות הן בין היתר בתחום המימון, רישום, ניהול נכסים ועוד. בנוסף כאזרחים אירופאים ניתן להיכנס לארה"ב בחופשיות, ללא צורך בויזה. זאת בניגוד לבעלי דרכון ישראלי, שצריכים לעבור פרוצדורה ארוכה (כולל ריאיון בשגרירות), ולא תמיד מקבלים תשובה חיובית. לאירופאים, הכניסה לארה"ב ולמדינות נוספות כגון אוסטרליה, חלקה וללא פרוצדורה מיותרת.

5) בעלי דרכון אוסטרי נהנים מזכויות האזרח המקיפות, לכל החיים. זאת בניגוד למעמד זמני כשל תושב, שאין וודאות לגבי הארכתו בתנאים מסוימים. כמו כן, להורים או להורים שבדרך, אזרחות נוספות יכולה בבוא היום להקל על הילדים לקבל גם הם אזרחות שניה.

מי יכול להוציא דרכון אוסטרי?

עד לעליית הנאצים, הקהילה היהודית באוסטריה ידעה תקופות של פריחה ושגשוג אזרחי ותרבותי. שנים לא רבות לפני המלחמה, נספרו באוסטריה כרבע מיליון יהודים. אבל בשנות השלושים הדברים קיבלו תפנית. כבר מראשית המתיחות ובתקופה שבה גרמניה החליטה לספח או אוסטריה, החלו לחצים עצומים על היהודים. רבים מהם נאלצו לברוח כאשר הם משאירים מאחור את חייהם הישנים ואת מרבית רכושם.

על הרקע הזה, צריך לדעת כי ישנם כמה נתיבים שבהם ניתן לצעוד כאשר רוצים לבקש ולקבל אזרחות. עבור המתעניינים מישראל, המסלול הנוח יחסית, הוא זה שמתבסס על קשרים משפחתיים עם יוצאי אוסטריה. כלומר, צאצאי "ייקים" שהוריהם היו בעלי אזרחות או אף תושבות מקומית, הינם בעלי סיכויים טובים מאוד לקבל כיום את האזרחות (באם פועלים בצורה המתאימה). במיוחד מקלים על צאצאי אזרחים או מי שהתגוררו באוסטריה ונאלצו להגר, לברוח או שגורשו בימי המלחמה, במתיחות שלפניה או אחריה.

הוצאת דרכון אוסטרי

החקיקה האוסטרית שמקלה על קבלת אזרחות ליהודים

בשנים האחרונות ניתן לראות תהליכים במדינות שונות באירופה, אשר מבקשות להקל על יהודים לקבל אזרחות. כך היה למשל במדינות כמו ספרד ופורטוגל, שהעניקו אזרחות לישראלים רבים מצאצאי המגורשים. כך היה גם בגרמניה, שנקטו תיקוני חקיקה ושבית המשפט הנהיג פסיקות מקילות על מתן אזרחות ליהודים המעוניינים בכך (לרוב, ממשפחות של נפגעי הנאצים, מגורשים או ניצולים). וכעת, זה המקום לומר שגם האוסטרים צועדים באותה הדרך.

לקראת סוף 2020 הושלמה החקיקה שיוצרת תנאים יותר נוחים עבור המבקשים אזרחות אוסטרית. על פי העדכונים האחרונים, לא רק ליהודים שהם צאצאי אזרחים אוסטרים בעבר ישנה הזכות לקבל כיום את האזרחות במסלול ייחודי. גם צאצאי יהודים שהתגוררו במדינה במעמד אזרחי שונה (כלומר לא כאזרחים), יכולים לעבור הליך די דומה. בין היתר, זה רלוונטי אם הורים או סבים התגוררו בעבר בשטחים השייכים לאוסטריה הנוכחית, בשנים שבהן סידורי הגבולות היו מעט (או הרבה) שונים. יהודים שעזבו או נאלצו לעזוב בין 1933 לבין 1955, זכאים לקבל אזרחות, הם או צאצאיהם.

עדכון החוק שם קץ לאפליה שהייתה קיימת בעבר. ראשית, הורחב פרק הזמן שבו החזיק קרוב המשפחה באזרחות אוסטרית. כלומר גם מי שעזב את אוסטריה לא מעט שנים לאחר סוף מלחמת העולם, יכול להקנות אזרחות כיום, לצאצאיו. כמו כן, בעבר רק גברים הורישו את הזכות לאזרחות, כיום גם צאצאים לאמהות מאוסטריה יוכלו לממש את הזכות לדרכון. בוטלו סעיפים בחוק שמנעו מחלק מתושבי האזור או מדינות שכנות, לקבל מחדש אזרחות (כך למשל יהודים שעלו מאזור מולדובה).

סיכויים טובים לקבלת אזרחות עדכנית, חלים גם על יהודים אוסטרים, שנאלצו לוותר על אזרחותם בשל התאזרחות במדינה אחרת (למשל בישראל, אך לא רק). כיום, האוסטרים מאפשרים החזקת אזרחות כפולה בתנאים מסוימים. אף מי שבעבר בקשתו לאזרחות סורבה או שאזרחותו נשללה, יוכל להגיש בקשה תחת התנאים החדשים ובקשתו תיבחן.

אולם על מנת לעמוד בתנאים המקיפים והמלאים לצורך קבלת האזרחות, יש לפעול בצורה מסודרת, תוך הכרת החקיקה המקיפה ומתוך מודעות מלאה לפסיקה העדכנית ולמסמכים ולטיעונים שיש לצרף לבקשה. במשרד עו"ד תותי-אשבל מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ בנושא. לאחר שיחת הייעוץ תוכלו לדעת האם סיכוייכם לקבל את האזרחות כחוק, אכן טובים.

שלבים חשובים בהוצאת דרכון אוסטרי

על מנת לקבל דרכון אוסטרי, יש להכין תיק בקשה ערוך, מסודר ומקיף כנדרש. חשוב להיעזר בעורך דין הבקיא בכך, ורצוי להיעזר בעו"ד שכבר השיג אזרחות באירופה, לכמות נכבדה של ישראלים ויהודים (על סמך תיקוני חקיקה ופסיקות חדשות של בתי המשפט באירופה).

הגשת בקשה רשמית. מדובר על מסמך אוסטרי של בקשת אזרחות, החתום אישית על ידי מגיש הבקשה (ניתן להיעזר בבא כוח – עורך דין מטעכם). יש לכלול בבקשה את הנסיבות שעל פיהן אתם זכאים לטעמכם, לקבל אזרחות. לרוב, במקרה של צאצאי הייקים מדובר על תיאור הביוגרפיה האישית באוסטריה, לפני ועד עליית הנאצים ורדיפת היהודים. הביוגרפיה האישית נועדה לבסס את הקשר לאוסטריה וכדאי לציין כתובות מגורים של ההורה, מוסדות לימודים, משלוח יד באוסטריה וכדומה. 

שלב מרכזי הוא להמציא אסמכתא או הוכחה, כי המבקש או קרובים מדרגה ישירה התגוררו באוסטריה לכל הפחות משנת 1933 ואילך (עד אמצע שנות החמישים). מסמכים שיכולים להיות רלוונטיים יכולים להיות למשל תעודת לידה, מסמכי מעבר, דרכון ישן, מסמכי נישואין או מסמכים אחרים בעלי מעמד ותוקף משפטי או אזרחי.

במעמד הגשת הבקשה יש לצרף מסמכים כגון תעודת לידה, דרכון נוכחי. שימו לב כי הרשויות האוסטריות שומרות לעצמן את הזכות לבקש אסמכתאות או מסמכים נוספים לפי העניין.

מדוע רצוי ומקובל להיעזר בעורך דין בדרך לאזרחות?

אף כי האוסטרים מבקשים להקל על צאצאי רדיפת הנאצים בקבלת אזרחות, הרי שאין להקל ראש בהגשת הבקשה. הבירוקרטיה האוסטרית פועלת בצורה מאוד מסודרת ואם משמיטים מסמכים, לא עונים כנדרש על סעיפים מסוימים או טועים בנושא כזה או אחר, תתקבל תשובה שלילית. עורך דין אשר טיפל כנדרש בבקשות רבות לקבלת אזרחות באירופה, מכיר היטב את נקודות התורפה אשר מפריעות ומעכבות ואף עלולות להביא לתשובה שלילית.

נזכור כי פערי שפה הופכים את הנושא הזה לעוד יותר מורכב ומסובך. עורך דין שמסייע עם תרגום המסכים הרשמיים ואישורים נוטריונים, מונע טעויות בירוקרטיות שחבל לטעות בהן. עורך דין יסייע לבנות תיק מסודר של הגשת בקשה לאזרחות. מכלול המסמכים, הן שלכם והן של קרוב המשפחה שהתגורר באוסטריה, צרכים להציג תמונה כמה שיותר שלימה וברורה.

עורך דין שייצג וילווה אתכם, יטפל לא רק בהגשת המסמכים בשמכם. הוא גם יסייע ויוכל להועיל במידה ונחוץ שלב של הכנת תסקיר משפחתית היסטורי מקיף (עץ משפחתי גניאולוגי). עורך דין בקיא בשינויים שחלו עם השנים. כך למשל בעבר הטילו קשיים ואף שללו אזרחות מישראלים ששירתו בצבא בשירות ארוך.

ליווי של משרד עו"ד מגשר על פערי השפה. עו"ד ישראלי בעל היכרות עמוקה עם הדין האוסטרי ובפרט עם חוקי האזרחות, יכול להשלים את התהליך בצורה כמה שיותר מהירה וזריזה. מכיר היטב את הרשויות המטפלות בבקשה, ואשר מקום מושבן, מטבע הדברים, הוא באוסטריה עצמה (לא שגרירות אוסטריה בישראל).

דגשים חשובים בדרך לאזרחות אוסטרית כיום

במדינות רבות חלה חובה לדבר את שפת המקום. כך לדוגמא בהגשת בקשה לאזרחות גרמנית, יש לצפות למבחן שפה ולמבחן בהיסטוריה ובתרבות המקומית. שלטונות אוסטריה החליטו, בשלב זה, לפטור את מבקשי האזרחות ממבחן שפה. האם זה אומר שגם בעתיד הדברים יהיו זהים? קשה לומר. מתן אזרחות מתבסס על תמורות ושינויים כך שניתן לדעת אך ורק מה קורה נכון להיום. מה שכן אפשר לומר, מי שיקבל אזרחות ישמור על הדרכון גם אם בהמשך התנאים יהיו שונים וקשיחים יותר.

בשלב זה, ניתן להגיש בקשה ללא תשלום אגרה מיוחדת על הגשת מסמכי האזרחות. חשוב לציין כי הדיון בבקשות האזרחות עשוי לקחת זמן, בהתאם לעומס על רשויות ההגירה. אולם הגשת תיק בקשה מלא ומסודר, מונע עיכובים, תקלות ובעיות. תמיד מומלץ למנוע סיבוכים שעלולים לפגוע בתהליך בהמשך, עד כדי פסילה.

הרשויות האוסטריות עשויות לדרוש הוכחות לכך שמבקש האזרחות הינו אזרח נורמטיבי. מי שהועמד לדין והורשע, באוסטריה או במדינות אחרות, עשוי לאבד את זכותו לקבל אזרחות כיום. כמו כן, שירות בצבא, לרבות סדיר, קבע או מילואים, לא מונע כיום קבלת אזרחות אוסטרית. יש להוכיח לשביעות רצון השלטונות, כי אם או אב, סב או סבתא, היו אזרחי או תושבי אוסטריה ונפלו קורבן לרדיפות או לחוקי הנאצים. זה רלוונטי גם למי שהושפע לרעע בשל אפליה גזעית או אנטישמית מגורמים שונים באוסטריה.  

שימו לב, הגשת בקשה לאזרחות ומימוש קבלת הדרכון, מחייבים מילוי טופסולוגיה בגרמנית (לא ניתן למלא בשפות אחרות). אך איסוף הדרכון יכול להתבצע בישראל, ללא צורך בהגעה לאוסטריה. קבלת אישור האזרחות מאפשר להגיע אל שגרירות אוסטריה בישראל. יש לשלם אגרה כחוק, למסור תמונות פספורט ולקבל את הדרכון לאחר זיהוי אישי.

יצוין כי על פי ההערכות, עשרות אלפי אזרחים ישראלים, לכל הפחות, עומדים בקריטריונים העדכניים לקבלת אזרחות אוסטרית. גם צאצאי האימפריה האוסטרו הונגרית עשויים להיות זכאים לאזרחות כיום. בשאלות, בירורים וליווי בהגשת בקשת אזרחות, אנא פנו למשרד עו"ד תותי-אשבל.