דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – מ-א עד ת

שורשי האפשרות הנוכחית להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי נעוצה בעובדה היסטורית. גירוש ספרד היה מאורע קשה מאוד לקהילה היהודית. היה זה מאורע בעל משמעות היסטורית ואישית דרמטית ביותר. אין ספור יהודים נאלצו לעקור מבתיהם שבספרד ומאוחר יותר גם בפורטוגל. כעת, ממשלות ספרד ופורטוגל מבקשות לא רק את סליחתם של צאצאי המגורשים. מלבד ההכרה בטעות הפטאלית והעוול שנגרם ליהודים קידמו בפורטוגל צעד אופרטיבי בחקיקה, שמיוחד עבור צאצאי המגורשים. קבלת הדרכון מפיקה יתרונות ברורים, הן למקבל והן לבני משפחות. נבין כעת מי זכאי לכך ואילו תועלות מקנה באמת הדרכון הפורטוגלי.

הכל נשאר במשפחה

על מנת להיות זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי יש צורך להוכיח קשר היסטורי משפחתי למדינה. דרך אפשרית למצוא קשר כזה די בקלות היא בעזרת שמות משפחה אופייניים. אם שם המשפחה שלכם כיום או לפני שעוברת היה מבין אותם שמות משפחה של יהודי פורטוגל סיכוייכם לקבל דרכון גבוהים במיוחד. לא נפרט כאן את כל השמות, שכן הרשימה ארוכה, רק נזכיר כמה דוגמאות. אם אתם נצר למשפחה כגון אלכסנדרוני, אם שם המשפחה הינו אבוהב, אסולין, מטיאס, מצליח, סביר שהמשפחה הגיעה משם. גם שמות כמו לוגסי או לוסקי, זווילי, זפרני, הרוש, הררי, רוקח רלוונטיים. אתם יכולים לפנות לחברה המתמחה בסיוע לקבלת דרכון פורטוגלי, שם יוכלו לבדוק האם גם שם המשפחה שלכם יסלול לכם את הדרך לדרכון המיוחל.

האם חייבים להגר?

יש לנו לא מעט דברים לספר לכם אודות היתרונות שמקנה דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד. לפני שנפרט על כך, חשוב להבהיר את הקשר בין דרכון לבין אזרחות והגירה. לא רק מי שחושב ברצינות על הגירה לפורטוגל יפיק תועלת מקבלת דרכון ואזרחות. אפשר שאתם רוצים להתגורר בישראל אך שואפים גם להחזיק באופציה נוספת, לעתיד. הפורטוגלים לא מטילים איזו מחויבות של מגורים במדינה לצורך קבלת הדרכון. מה שצריך להראות זה קשר היסטורי ומשפחתי לקהילה המקומית. ויש לציין כי מי שמקבל את האזרחות מוריש אותה אוטומטית גם לילדיו ולאחר מכן לנכדיו. כלומר, מהיתרונות שנציג תוכלו ליהנות לא רק אתם ולא רק מחר או מחרתיים. מהיתרונות יוכלו ליהנות גם הדורות הבאים, בשנים שלעתיד לבוא.

מה מקנה עבורי הדרכון

על מנת לקבל את הדרכון, יש צורך להראות כי המשפחה נאלצה בעבר לעקור מספרד או מפורטוגל למדינה אחרת. היו משפחות שהיגרו לאירופה, היו כאלה שהיגרו לבלקן, היו שהגיעו עד אחת ממדינות ערב השונות. די בכך כי אחד מסבי המשפחה בדורות הקודמים הגיע מקהילות יהודיות שהתגורר בפורטוגל וניתן להגיש בקשה לדרכון בסבירות מאוד גדולה של הצלחה. מלבד שם משפחה, כל מסמך כתוב שעבר במשפחה בירושה יוכל לעזור. אפילו ספרים הכתובים לדינו, כמובן תעודות לידה, מסמכי עליה. יש הנעזרים בחוות דעת על מומחים החוקרים תולדות של משפחות ובונים עצים גניאולוגיים.

מכאן, נעבור ליתרונות שמקנה לכם קבלת אזרחות פורטוגלית. ראשית, אתם יכולים (אך לא חייבים) לעבור להתגורר במדינה. חשוב לא פחות, בעזרת הדרכון ניתן לעבוד באופן חופשי לא רק בספרד או בפורטוגל אלא בכל אחת ממדינות האיחוד. מקבלים זכויות סוציאליות של אזרחי המדינה וגם יש אפשרות רחבה ללימודים ביבשת אירופה. וזו לא רק הזכות ללימודים אלא אפשרות ללימודים מסובסדים ולפעמים גם ממש חינם. יתרה מזאת, בעלי אזרחות מקומית יכולים להיכנס כמעט לכל מדינה בעולם, מאוד בקלות ולרוב ללא ויזה. לסיום, בעלי אזרחות אירופאית (ודרכון פורטוגלי מקנה זאת) יכולים לנהל עסקים באיחוד ולמנף שלל הזדמנויות עסקיות.