האם אתה זכאי לדרכון גרמני?

השגת דרכון גרמני מעוררת כיום עניין רב בקרב הרבה אנשים בארץ. זה כמעט מובן מאליו, לאור החשיבות של גרמניה ביבשת אירופה, בשל חשיבותה הכלכלית וההזדמנויות שהיא מציעה לא רק לאזרחים וותיקים אלא גם לאזרחים שקיבלו את האזרחות רק בזמן האחרון. אם אתם מעוניינים לדעת האם את או אתה עשויים להיות זכאים לדרכון, הכנו לפניכם מדריך בשפה ברורה, לגבי הזכאות והדרך שכדאי להתקדם בה.

היבטים משמעותיים בדרך לאזרחות גרמנית ודרכון

יש כמה וכמה דרכים שיכולות להקנות אזרחות גרמנית, חלקן רלוונטיות עבור אזרחי ישראל יותר מאשר אחרות. בין הדגשים המשמעותיים ביותר לעת הנוכחית, קחו חשבון את הדברים הבאים:

  1. קשרים משפחתיים – מי שנולד בגרמניה להורים גרמניים, מקבל באופן טבעי אזרחות. יחד עם זאת גם אם את או אתה נולדתם בישראל, מעולם לא הייתם בגרמניה ואתם לא דוברי גרמנית, בהחלט יתכן שיש לכם זכות טבעית לקבלת דרכון. אם יש לכם שורשים משפחתיים במדינה, כגון הורים או סבא או סבתא שהיו אזרחים (ובמקרים מסוימים אפילו רק תושבים), סיכוייכם לקבל דרכון בהליך מסודר, גבוהים למדי.
  1. תקנות חדשות – בחוקים ובתקנות עדכניים שאושרו בגרמניה, הוחלט להקל על צאצאי קורבנות המשטר הנאצי בקבלת דרכון. אם אתם שואלים איך לקבל אזרחות גרמנית והמשפחה שלכם עברה רדיפות, אפליה גזעית או שמישהו נאלץ להימלט או לעזוב בעל כורחו, גם אז סיכוייכם לקבל דרכון גבוהים למדי. זה סוג של סגירת מעגל ופיצוי לנפגעי הנאצים.
  1. מי שעומד בקריטריונים החדשים, עשוי לקבל אזרחות גם ללא מגורים במדינה בתור תושב. יחד עם זאת, יש עדיין אפשרויות להתאזרחות על בסיס שיקולים נוספים, כגון רקע מקצועי, ידיעת שפה ותרבות, מגורים במדינה על תקן של תושב ועוד.

צעדים מעשיים בדרך להוצאת דרכון גרמני

לפני שתיגשו למשרדו של עורך דין אזרחות גרמנית, תוכלו להפיק תועלת מכמה צעדים מעשיים לקראת קבלת דרכון.

  1. חפשו את המסמכים הדרושים שיכולים להועיל. כך למשל חפשו תעודות לידה או מסמכי זיהוי של הורים, הורי הורים או קרובים אחרים. רישיונות נישואין, כתובה וכל מסמך אחר בגרמנית שיכולים להראות תושבות או אזרחות של בן משפחה קרוב, יכולים להביא תועלת.
  2. לקראת מילוי בקשה רשמית, חשוב להביא בחשבון שבקשות לאזרחות נבדקות בשבע עיניים. יש קטגוריות מגוונות של טפסי אזרחות וחשוב למלא את הטפסים הרלוונטיים עבורכם.
  3. בשגרירות גרמניה בישראל ניתן למצוא מידע נוסף על הגשת בקשה לאזרחות, אך מוטב לפנות תחילה לעורך דין, שיוכל לסייע במילוי טפסים והבנת ההיבטים החוקיים העדכניים של בקשות אזרחות.

כעת נותר רק להדגיש כי הדרך לאזרחות גרמנית יכולה להיות מורכבת, למי שאיננו בקיא בשפה או בחוק הגרמני. תקנות סביב אזרחות יכולות להשתנות ולהתעדכן תדיר ולכן רצוי להיוועץ עם ערך דין כמה שיותר מוקדם. הקפידו לפנות אל עורך דין המתמחה באזרחות אירופאית, שלא רק ילווה אתכם לאורך התהליך אלא גם יענה על שאלות הרלוונטיות אליכם, על סמך רקע אישי, משפחתי, תוכניות לעתיד וכדומה. לצד הגדלת סיכויי ההצלחה, עורך דין מסתייע לפי הצורך במומחים נוספים, מתרגמים, נוטריונים גרמנים וכיוצא באלה.

לסיכום, בעוד שהיתרונות של דרכון גרמני אינם מוטלים בספק, הדרך להשגתו מצריכה הקפדה, תשומת לב והבנה. בהתחשב ברגולציה המחמירה וחשיבות התהליך, עורך דין מומחה שנמצא לימינכם יכול להיות ההבדל בין הצלחה לאי הצלחה. רוצים לבדוק את הזכאות ואיך מתקדמים? עכשיו יכול להיות הזמן הטוב ביותר לפעול, בליווי משרד עו"ד תותי אשבל.