דרכון פורטוגלי: כל מה שרציתם לדעת עליו

כמעט כל אחד שמע בזמן האחרון על מישהו שניסה או שמנסה להוציא דרכון של מדינה באירופה. הטרנד האחרון מלמד על ביקוש ער לקבלת דרכון פורטוגלי. סביב העניין הזה יש לא מעט מיתוסים, שמועות ואגדות. מיד נפזר את מסך הערפל סביב הנושא הזה ונסביר כל מה שחשוב וכדאי לדעת לגבי הדרכון המיוחל.

ההבדל בין דרכון פורטוגלי לבין אזרחות

אחד המיתוסים ששמענו לאחרונה בנושא דרכון פורטוגלי הוא כזה: הדרכון הוא בעצם סוג של תושבות ורק לאחר כמה שנים של מגורים במדינה, מקבלים ממש את האזרחות. אז ככה, במיתוס הזה אין שמץ של אמת. יש אמנם מדינות שבהן צריכים לקבל אישור לתושבות של קבע ורק כמה שנים לאחר מכן מקבלים אזרחות. אבל, מי שעבר את התהליך וקיבל אזרחות פורטוגלית מקבל מיד גם את הדרכון.

קיבלתי דרכון בתוך חודשיים! האמנם?

שמענו לא מזמן טענה של אדם (לא נזכיר כאן את שמו) שטען כי הצליח לקבל דרכון פורטוגלי בתוך זמן ממש קצר, בתהליך מהיר. אמנם לא נוכל להוכיח את אותו אדם באמת משקר, אבל חשוב להבהיר. קבלת דרכון ואזרחות בדרך כלל אינם תהליכים כה מהירים. זהו הליך בירוקרטי, שבו מעבירים מסמכים ובקשה לשלטונות פורטוגל. אלה שלטונות שמטפלים בעוד דברים רבים נוספים ויש רבים אחרים שמבקשים אזרחות במדינה. שנה או אפילו שנתיים זה פרק זמן בהחלט הגיוני לקבלת אזרחות. פחות מזה? אי אפשר להבטיח כזה דבר.

רק השם זה מה שקובע

עוד שמועה שמסתובבת לה טוענת שבפורטוגל מתעניינים רק בשם שלכם. כלומר, קיימת סברה שיש רשימת שמות משפחה של אלה שזכאים לאזרחות פורטוגלית. מי שמצוי ברשימה יקבל אזרחות ודרכון ומי שלא – לא יקבל. אמנם, בהחלט מתייחסים לשמות המשפחה של מבקשי האזרחות, לפחות בחלק מהמקרים, אבל זה לא הדבר היחיד. למעשה, הדבר החשוב אפילו יותר זה הזיקה לפורטוגל.

מהי זיקה לפורטוגל

דעה שגויה לגבי זיקה לפורטוגל גורסת שחייבים לדבר פורטוגזית לפני שמקבלים דרכון פורטוגלי. בהחלט נתייחס לכך, אך קודם לכן נסביר מהי באמת זיקה לפורטוגל. הזיקה הזאת היא למעשה העובדה שהמשפחה שלכם ככל הנראה התגוררה בפורטוגל בזמן שבו בוצע הגירוש מהמדינה. את הזיקה הזאת בודקים בהרבה מאוד דרכים (לא בהכרח חייבים להוכיח הכל). אפשר להראות מסמך גנאלוגי שמתחקה אחר שורשי המשפחה. אפשר להוכיח כי במשפחה דיברו לדינו וכי יש מסמכים רשמיים, כמו כתובה למשל, שיכולים להצביע על קשר למדינה.

חייבים או לא חייבים לדבר פורטוגזית?

כדי לקבל אזרחות ספרדית, יש צורך לעבור מבחן שפה (הכוונה היא למבחן דומה למבחן IELTS, אבל בשפה פורטוגזית במקום שפה אנגלית), שיוכיח ידע מסוים בספרדית. כיום, נכון לשנת 2019, דרישה כזאת בפורטוגל איננה קיימת. כלומר, לא חייבים ללמוד פורטוגזית או לדעת לדבר בלדינו כדי לקבל אזרחות.

האם חייבים להתגורר בפורטוגל

לאחר שמקבלים אזרחות ודרכון מממשלת פורטוגל, עולה השאלה האם חייבים להתגורר זמן מסוים במדינה. התשובה שלילית. מותר לקבל את האזרחות גם מבלי שעוברים להתגורר במדינה. יש ישראלים שבחרו לעבור לשם, ללמוד, לעבוד, לטייל. אחרים החליטו שלא, וגם זה בסדר. האזרחות שאושרה לא מתבטלת.

הקשר בין פורטוגל לאירופה

גם מי שאיננו שולט בגיאוגרפיה ובמפות של מדינות העולם יודע כי פורטוגל שוכנת באירופה. אנו מציינים זאת פשוט בכדי לציין כי מי שקיבל את הדרכון הפורטוגלי למעשה מקבל ביד אזרחות אירופאית. ניתן לשהות באופן חופשי בכל מדינה ממדינות האיחוד. ניתן לעבוד, ללמוד, לקנות בית, לקבל משכנתא, להקים עסק, בפורטוגל, בספרד, בצרפת ובכל יתר מדינות האיחוד, ללא הגבלות.