דרכון אירופאי – משרד עו''ד תותי אשבל

שמות משפחה

במידה ושם משפחתכם אינו מופיע ברשימת שמות המשפחה ואתם צאצאים לאדם שעלה מהמדינות הבאות, צרו עמנו קשר – גם אתם יכולים להיות זכאים לדרכון פורטוגלי!

אנא הזינו שם משפחה באנגלית:

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

#

המשמעות של רשימת שמות משפחה מגורשי פורטוגל וספרד

אלפי ישראלים ממשיכים לממש בימים הללו את זכותם לקבל אזרחות פורטוגלית. יש כל מיני סימנים המעידים על זכאות לדרכון פורטוגלי, בין היתר מדובר על שם המשפחה. הרשימה הזאת מורכבת משמות רבים של משפחות שהתגוררו בפורטוגל. שמות משפחה של יהודי פורטוגל, מאפשרים להגיש בקשה לאזרחות בימינו אלה. ביכולתכם לאתר בקלות שמות משפחה לקבלת דרכון פורטוגלי. באופן דומה יש גם רשימת שמות מקובלים, לצורך קבלת אזרחות ספרדית. ביכולתכם לברר כאן, מה שצריך לגבי אזרחות פורטוגלית רשימת שמות משפחה. הכניסו את שם המשפחה הנוכחי או הקודם. זהו צעד ראשון. אם מצאתם את שמכם ברשימת שמות משפחה מגורשי פורטוגל, פנו וקבלו יעוץ, איך ממשיכים מכאן. חשוב לציין כי שמות משפחה אזרחות פורטוגלית הם לא רשימה מוצקה ותו לא. כלומר שמות משפחה לקבלת דרכון פורטוגלי עשויים להיות גם אחרים. 

כלי עזר חשוב להוכחת זיקה למדינה

מאז שהחליטו הרשויות בפורטוגל ובספרד להעניק הקלות ליהודים שרוצים להוציא אזרחות זרה, שם המשפחה קיבל משמעות חשובה. הדבר נובע במידה רבה מכך שכדי לקבל אזרחות ספרדית או אזרחות פורטוגלית, יש צורך להוכיח כי ישנה זיקה בין המבקש לבין המדינה. עד שהגיעו התקנות הזמניות, זיקה משפחתית התבססה בעיקר על כך שאחד ההורים לפחות נולד במדינה. גם מגורים במדינה לאורך שנים (על תקן של תושבים) הקלה על קבלת אזרחות עבור יהודים או לא יהודים. יחד עם זאת, מרגע שנכנסו תיקוני החקיקה, נפל דבר – אזרחות פורטוגלית שמות משפחה הפכו להיות אמצעי חדש ומהפכני להוכחת זיקה ואזרחות במסלול מיוחד.

 

דרכון פורטוגלי שמות משפחה

שמות משפחה של מגורשי ספרד או פורטוגל

המחוקקים בספרד וכמובן גם בפורטוגל ראו לנכון לאפשר ליהודים ממוצא ספרדי ופורטוגלי לקבל אזרחות על סמך זיקה היסטורית. דרכון פורטוגלי שמות משפחה מדבר בעצם על העובדה שליהודים שהתגוררו בעבר במדינות הללו היו לרוב שמות משפחה ברי זיהוי. לדוגמא, שמות משפחה כגון רופא, סעדיה, ריבס, קורו, פינטו ורבים אחרים מצביעים על שורשים משפחתיים במדינות הללו. מכיוון שנקבע כי יהודים שהם צאצאים של מגורשי ספרד או מגורשי פורטוגל מקבלים אזרחות במסלולים מיוחדים, מכאן נובעת החשיבות של שמות המשפחה.

איך נכנסת לתמונה הקהילה היהודית?

משרדי הפנים בספרד ובפורטוגל לא מכירים לעומק את כל הקווים המאפיינים את המשפחות של מגורשי ספרד ושכנתה, פורטוגל. מי שלמעשה אחראי של בדיקת פרטים אישיים וביסוס הזיקה ובדיקת שמות המשפחה הם הקהילות היהודיות הרלוונטיות. קהילת יהודי פורטו, קהילת ליסבון וכן הפדרציה של יהודי ספרד הוסמכו לקחת תפקיד חשוב בתהליך. במידה ושם המשפחה שלכם שייך לאחד השמות הנפוצים, אתם בחצי הדרך לקבל אזרחות. תוכלו להתרשם ממש כאן מהרשימה. אזרחות פורטוגלית רשימת שמות משפחה אמנם איננה רשימה סגורה אבל זה בהחלט יכול לעזור. ברגע שקהילת היהודים המקומית מאשרת את הקשר המשפחתי, המשך הטיפול בבקשה עובר הלאה, לצינורות המקובלים ועל פי כללי הבירוקרטיה.

האם שם המשפחה אומר את הכל?

על מנת לקבל אזרחות פורטוגלית או דרכון ספרדי, יתכן שתצטרכו לאתר את שם המשפחה המקורי. ניתן להיעזר בתרגומים נוטריונים של מסמכים משפחתיים ישנים או אפילו עתיקים. אבל חשוב לציין כי שם המשפחה לא אומר את הכל. מצד אחד, ישנם יהודים בעלי שמות משפחה שלא רשומים ברשימה שלפניכם. מצד שני, יש מסמכים או עובדות נוספות שאפשר לעשות בהם שימוש. לדוגמא, ניתן בעזרת מומחים גניאולוגים ולבנות עץ משפחה. בדרך זאת ובזכות שימוש בפרטים נוספים מוכיח זיקה משפחתית ושהמשפחה גורשה מפני שלא הסכימה להתנצר, ניתן להמשיך בתהליך. כן, קיים סיכוי גבוה שתוכלו לקבל את האזרחות הרצויה לכם.

אם יש לכם שאלות בנושא אזרחות פורטוגלית שמות משפחה, אם אתם לא בטוחים איך לאיית שמות משפחה מגורשי פורטוגל, פנו אלינו. אנו משרד עו"ד בעל מוניטין בהשגת אזרחות לישראלים, צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל.

לבדיקת זכאותך - ללא עלות

השאר פרטים ונשמח לעמוד לרשותך