האם יש חסרונות בהוצאת דרכון זר?

דרכון זר – טוב או לא? מרבית האנשים יאמרו, מובן שטוב. ואכן, לא צריכים להיות מומחים, בכדי להכיר לפחות חלק מהיתרונות של דרכון שכזה. כל מי שהתחיל לבדוק איך להוציא דרכון אירופאי כבר יודע שדרכון זר מאפשר לעשות רילוקיישן מידי. הוא יכולה לאפשר לכם ללמוד בחו"ל, לקנות בית במחיר נוח, להשתלב בעבודה, להקים עסק ועוד. אולם, אי אפשר לומר שאין שום חסרונות בהוצאות דרכון של מדינה אחרת. נציג כמה חסרונות ונסביר מה לעשות כדי להתגבר על מרבית הקשיים.

אין ארוחות חינם ומה זה אומר?

כפי שאומרים במדעי הכלכלה ומנהל עסקים, בחיים אין ארוחות חינם. איך זה מתקשר עם דרכון פורטוגלי חסרונות, אתם בוודאי שואלים? ובכן, להוציא דרכון זר עולה כסף. צריכים לשלם לעורך דין, צריך לשלם עבור אגרות שונות, למשל לקהילת יהודי פורטוגל. ישנה דרישה לתרגום נוטריוני של מסמכים שונים. יחד עם זאת, צריך לזכור שאחרי שמקבלים דרכון, האזרחות נשארת אתכם לכל החיים. מכיוון שמדובר בהוצאה חד פעמית שמביאה עימה הרבה יתרונות (גם כלכליים), צריך לקחת הכל בפרופורציה.

מה קורה עם הדרכון הישראלי?

בחלק ממדינות העולם, מי שמתחיל בתהליך של הוצאת אזרחות צריך לדעת שחייבים לוותר על הדרכון (והאזרחות) הקודמים. כלומר, אם אתם רוצים להוציא אזרחות של מדינה כזאת או אחרת, הביאו בחשבון שיתכן ותצטרכו לוותר על האזרחות הנוכחית, הישראלית. אך הבשורות הטובות – יש מדינות שמעניקות הקלות בנושא. לדוגמא, ספרד ופורטוגל מאפשרות ליהודים יוצאי ספרד (צאצאים של מגורשי ספרד או פורטוגל) לקבל אזרחות מבלי לוותר על דרכון ישראלי.

מה קורה עם הזכויות בביטוח לאומי וביטוח בריאות?

דבר נוסף שבדרך כלל לא מביאים בחשבון כאשר בודקים לגבי שלבים בהוצאת דרכון זה מה קורה עם הזכויות שלכם בביטוח לאומי ובביטוח בריאות. פה צריך לעשות הבחנה – בין אנשים (והם לא רבים) שרוצים לנתק לחלוטין קשר עם המדינה לבין אלה שמרגישים את עצמם ישראלים, גם כשהם נמצאים בחו"ל. מי שמוגדר ישראלי, יש לו אזרחות והוא ממשיך לשלם ביטוח לאומי כחוק, יוכל לממש זכויות שונות על פי התנאים שקובע ביטוח לאומי וכן בהתאם לחוק ביטוח בריאות. לכן, לפני כל צעד משמעותי, תמיד בררו מה קובעים כללי ביטוח לאומי העדכניים והביאו זאת בחשבון בתוכניותיכם העתידיות.

מיסוי של הכנסות, ישראל וחו"ל

בישראל, כך מספרים לנו, נטל המס יחסית גבוה. יחד עם זאת, יש מדינות שבהן נטל המס עשוי להיות אפילו גבוה יותר. עשוי להיות חיסרון בהוצאת דרכון זר אם מבצעים צעד של הגירה, מבלי לבדוק את כל ההשלכות ואת כל התוצאות בעניין. שימו לב שיתכן שיהיו לכם בעתיד הקרוב או הרחוק הכנסות, גם מישראל וגם מחו"ל. הכנסות מעסק, הכנסות מעבודה, רווחים של השקעות. בכל המצבים הללו, צריך להתייעץ עם עורך דין או יועץ מס שעוסקים גם במיסוי בין לאומי. לישראל יש הסכמים מסוימים מול מדינות בחו"ל, בנושאי מס ומניעת כפל מס. תמיד בדקו את כל המשמעויות ובהחלט ישנה מצבים שצריך (או כדאי) להגיש דוחות מס בשני מדינות במקביל.

אם נרצה לסכם את הדברים – דרכון זר בהחלט מביא עימו יתרונות נכבדים. יחד עם זאת, החלטה על מעבר לחו"ל, זמני או קבוע, מחייבת הכרה בתוצאות שונות, בענייני מיסוי והשפעות נוספות. את הדברים כדאי לבדוק עם מומחים בתחום, כפי שצריך להתייעץ בכל של נקיטת צעדים חשובים בחיים (כמו בחירת אפיקי השקעות, בחירת מקום מגורים וסביבת מגורים, ההחלטה מה ללמוד והיכן).