חקיקה ספרדית

בחודש פברואר 2014 אישר הקבינט הספרדי תיקון לחוק האזרחות הספרדי. התיקון לחוק מאשר אזרחות ספרדית לכל היהודים אשר יכולים לאמת את היותם ממוצא ספרדי. זהו השלב הראשוני לפני העברת החוק להצבעה ואחר כך לחקיקה.

חקיקה ספרדית


הוצאת אזרחות ספרדית למגורשי ספרד

מאז נובמבר 2012 כאשר שר המשפטים, אלברטו רואיז גלרדון, הודיע על דיונים על חוק חדש אשר יאשר הוצאת אזרחות ספרדית למגורשי ספרד, החלו הספרדים בהקלות בבקשת אזרחות לאותם יהודים ספרדים. למרות אותן ההקלות, כל מי שרצה לקבל אזרחות עדיין היה חייב בשנתיים מגורים בספרד כתושב קבע, כאמור חוק זה השתנה ואינו מצריך מגורי קבע כיום. 

התיקון לחוק שהתקבל בפברואר 2014 מביא עמו בשורה ופותח בשנתיים הקרובות, עם אופציה לשנה נוספת, חלון הזדמנויות בו יכולים צאצאי מגורשי ספרד להגיש בקשה לקבלת דרכון ספרדי ואזרחות ספרדית. נכון לשעה זו הוא טרם קיבל את אישור הפרלמנט ולכן חשוב לעקוב אחר התקדמות החקיקה, שזהו מתפקידנו, תירשמו באתר ואנו אלה שנודיע לכם על שינויים בהתאם. 


חוק האזרחות הספרדי

חוק האזרחות הספרדי מבוסס על החוקה הספרדית ותקנות נלוות (האחרונות שבהן נכנסו לתוקפן ב-2003), ומבדיל בין שני סוגי אזרחות: מקור (de origen) ואזרוח (naturalización). יש לשים לב, כי ספרד מכירה באזרחות כפולה רק במקרה של אזרחות-מקור; כל מקרה אחר מחייב ויתור על האזרחות בה מחזיק מגיש הבקשה. עם זאת, המשתייכים לאחת מקבוצות ההקלה אינם נדרשים לוותר על אזרחותם בכל מקרה.

כמו כן, החקיקה הספרדית מתייחסת לקבוצות הקלה בנושאי אזרחות. מדובר בקולקטיבים כלפיהם יש לספרד אחריות הסטורית עפ"י הגדרת החוק הספרדי (colectivos de compromiso histórico). אלו כוללים את אזרחי מדינות אמריקה הלטינית, פורטוגל, אנדורה, גינאה המשוונית, פיליפינים ויהודים צאצאים למגורשי ספרד (sefardíes).

משרד עו"ד תותי-אשבל נרתם לסייע לציבור הישראלי למצות את זכאותו לקבלת אזרחות ספרדית בהתאם לתיקון לחוק, ופועל מול נציגות בספרד.

למאמרים נוספים, לחץ כאן

לפתיחת הליכים לקבלת אזרחות ספרדית הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.