צאצאי מגורשי ספרד – מה התנאים לזכאות שלכם לקבלת אזרחות ספרדית?

בעקבות התפיסה הרווחת של היותנו חלק מ"כפר גלובאלי", רבים פועלים כיום לטובת קבלת אזרחות ממדינה אירופית זו או אחרת החברה באיחוד האירופי. דרכון ספרדי הנו דרכון אירופי לכל דבר ועניין, ולדרכון אירופי יש יתרונות רבים בתחומי הלימודים, הפרנסה וקלות המעבר שבין המדינות.

חוק האזרחות הספרדי מבוסס על החוקה הספרדית ותקנות נלוות (האחרונות שבהן נכנסו לתוקפן ב-2003), ומבדיל בין שני סוגי אזרחות: מקור (de origen) ואזרוח (naturalización).

רוצים לדעת איך להוציא דרכון ספרדי? להלן ריכוז התנאים לקבלת אזרחות ספרדית:

אזרוח מתוך בחירה– NATURALIZATION , מי שלא עונה על הקריטריונים הנ"ל חייב לגור בספרד 10 שנים בכדי לעבור הליך של התאזרחות (סעיף 20 לקוד האזרחי) ולוותר על אזרחות נוספת. תקופת החיים החוקיים בספרד נספרת מהיום בו נתקבלה תעודת התושב.

אזרחות ספרדית, מתי מגיעות הקלות בהוצאת האזרחות?

קבוצות שספרד קבעה בחוק שיש לה כלפיהן אחריות היסטורית – ובכלל זה צאצאים למגורשי ספרד, אזרחי מדינות אמריקה הלטינית, פורטוגל, אנדורה, פיליפינים – קבוצה זאת אינה מחויבת לוותר על האזרחות הישראלית מי שהיה נתון לאחריות אפוטרופוס/מוסד ספרדים או שתי שנות מגורים.

 חמש שנות מגורים – מי שהוכר כפליט פוליטי או קיבל מכל סיבה שהיא מקלט רשמי בספרד.

 שנת מגורים אחת – מי שנולד בספרד להורים לא ספרדים, מי שנישא לאזרח ספרדי והם אינם פרודים בחוק או בפועל, נכד לסב/סבתא ספרדים באזרחות מקור, מי שהתאלמן מאזרח ספרדי ובעת הפטירה לא היו פרודים.

אזרחות מקור – DE ORIGEN – מי שעונה על קריטריונים אלה, אינו מחויב להתגורר בספרד לצורך קבלת אזרחות  ספרדית ולא צריך לוותר על האזרחות הנוספת שלו.

מי שנולד לאב או אם ספרדים (בתנאי שלא רכשו את אזרחותם על ידי הליך של התאזרחות) רשאי לקבל הקלות בקבלת אזרחות ספרדית.

מי שנולד בספרד, להורים שאינם ספרדים, במידה ואחד מהם לפחות נולד בספרד (תנאי זה אינו תקף אם הלידה בספרד נעשתה בעקבות שירות דיפלומטי של ההורים)

מי שנולד בספרד, להורים שאינם ספרדים, אם לא קיבל את אזרחותו של אחד מהם ובלבד שמדינת האזרחות של ההורים אינה מעניקה לו אזרחות אוטומטית ואף אם לא הוגשה בקשה רשמית לקבלת אותה אזרחות.

מי שנולד בספרד ולא ידוע מי הם הוריו יהנה מהקלה בתנאים לקבלת האזרחות.

מי שאומץ על ידי אזרח ספרדי בספרד בהיותו קטין גם הוא יהנה מהקלה בתנאים לקבלת האזרחות הספרדית.

דגל ספרד

אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד

בחודש פברואר 2014 אישר הקבינט הספרדי תיקון לחוק האזרחות הספרדית. תיקון זה פותח בשנתיים הקרובות חלון הזדמנויות בו יכולים צאצאי מגורשי ספרד להגיש בקשה לקבלת אזרחות ספרדית. חרף ההודעות בעיתונות לגבי שינוי החקיקה, לא קיים עדין הליך רשמי המסדיר את הוצאת האזרחות הספרדית, אזרחות פורטוגלית ליהודים או הוצאת דרכון פורטוגלי באופן אוטומטי על סמך הקשר המשפחתי ל"מגורשי ספרד" בלבד.

אמנם התיקון טרם קיבל את אישור הפרלמנט, אך נכון לשעה זו, קבלת האזרחות הספרדית אינה מותנית במגורים בספרד או בוויתור על אזרחות אחרת. ההחלטה למתן אזרחות לצאצאי המגורשים היא כה ייחודית, שהיא מתקבלת בהוראת שעה (decreto real) ע"י גוף המכונה מועצת השרים (consejo de ministros).

משרד עו"ד תותי-אשבל – עו"ד לאזרחות ספרדית נרתם לסייע לציבור הישראלי למצות את זכאותו להוצאת אזרחות ספרדית בהתאם לתיקון לחוק, ופועל מול נציגות בספרד.

לקבלת אזרחות ספרדית הנך מוזמן ליצור עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותך ולספק לך את כל המידע הדרוש.

 אולי יעניים אתכם גם: דרכון פורטוגלי